Niekoľko užitočných praktických rád od realitnej maklérky, ktoré Vám pomôžu pri predaji vašej nehnuteľnosti. Každý maklér si to chráni, my vám chceme pomôcť.

1. Tip = Zistite, čo predávate!

Možno sa Vám bude zdať, že je tento bod nezmysel. Vy predsa viete, že predávate dom v Pribyline po babičke. Ale vedeli ste, že babička dovolila susedovi cez jej záhradu potiahnuť plyn? Bola prístavba skolaudovaná? Predávate byt v tichej lokalite na Nábreží, viete ale o plánovanej výstavbe železničnej stanice pár sto metrov vzdušnou čiarou od Vášho domova? Kupujúci chodia na obhliadky pripravení, buďte aj vy! Ukážte im aktuálny výpis z katastra nehnuteľností, aby videli čierne na bielom, že nehnuteľnosť nemá nijaké ťarchy. Povyzvedajte sa o dianí vo vašej lokalite, v meste, v okrese. Bude sa v blízkosti vás stavať nové obchodné centrum? Povedzte to záujemcom. Predávate pozemky? Zistite si aký typ parcely (E, C) vlastníte, neprechádza cez pozemok elektrické vedenie? Toto všetko sa odrazí na cene vašej nehnuteľnosti. A práve vďaka vašej informovanosti predáte lepšie ako sused.

www.katasterportal.sk/kapor/
www.mapka.gku.sk/mapovyportal/

skupiny na Fb:

Všetko na predaj – Liptovský Mikuláš
Nehnuteľnosti LM+LH (predaj, prenájom)

MY Noviny – Liptovské noviny
Rádio Liptov

2. Tip = Ako správne stanoviť predajnú cenu

Isto máte predstavu, za koľko by ste chceli byt, či dom predať. Viem to aj ja. Za tú najvyššiu ☺ Aby ste predajom zarobili a neprerobili, dodržte nasledujúce pravidlá:

A, Cena nehnuteľností na internete nie je ich konečná predajná cena. Prieskumy ukazujú, že je navýšená o 20 – 30%. Aby mali majitelia z čoho ešte spustiť….

B, Neposudzujte hodnotu svojej nehnuteľnosti podľa podobných ponúk na internete. Ak sú stále na webe, znamená to, že sa nepredávajú!

C, Na Slovensku sa priemer cien pohybuje 1.000,-€/m2. Nezabudnite však do výpočtu ceny zahrnúť konkrétne fakty. Predávate novostavbu? Potrebuje byt rekonštrukciu? Nachádza sa dom blízko mesta? Ide o prízemný alebo naopak strešný byt? Prax ukazuje, že v L. Mikuláši za veľký trojizbový byt (72m2) po rekonštrukcii (použité nadštandardné materiály) kompletne zariadený (aj so spotrebičmi) môžete smelo pýtať 1.050,-€ za m2.

D, Nechajte si pri výpočte ceny poradiť odborníkom! Nedajte sa zlákať rečami typu JBP (jedna babka povedala). Zistíte aj sami, že budete mať veľa zvaných aj nezvaných radcov. Rodina, priatelia, kolegovia,… Nezabudnite, že vy predávate strechu nad hlavou alebo rodinné dedičstvo, nie sused. Nájdite si cenové mapy nehnuteľností na internete, žiaľ u nás je táto služba spoplatnená. Profesionálne realitné kancelárie však takéto cenové mapy majú. Požiadajte o pomoc makléra. Mal by to pre vás urobiť zadarmo, bez toho, aby vás nútil, aby ste mu vašu nehnuteľnosť dovolili predávať.

“Ja som pred 10timy rokmi predala byt za 1 500 000,-Sk”

„Predaj si to sám, budú ti volať rovno kupci a ušetríš na provízii.“

„Ja som mala zlú skúsenosť s RK!“

E, Nezabudnite, že väčšina kupujúcich bude riešiť kúpu cez hypotekárny úver. Banky na základe znaleckého posudku vyplácajú 70 – 90% z výšky hodnoty nehnuteľnosti (záleží od bonity klienta). Ako to funguje v praxi? Často si hľadajú nové bývanie mladé rodiny. Predávate byt za 50.000,-€. Znalecký posudok však „vyšiel“ len na 40.000,-€ a banka vyplatila 80% sumy uvedenej v znaleckom posudku. Výsledok? Kupujúci majú k dispozícii 32.000,-€, chýba im ešte doplatiť 18.000,-€. Niektorým pomôže rodina, niečo majú našetrené, niečo doriešia spotrebným úverom. Často-krát pre chýbajúcich 5.000,-€ sa celý obchod neuskutoční. Vy ste stratili mesiac aj viac zo svojho času, zaplatili ste právnika, ktorý Vám vyhotovil kúpnopredajné zmluvy a ste stále na začiatku. POZOR – aj medzi odhadcami sa nájdu výmyselníci. Preto
preverujte, kontrolujte, pýtajte sa.

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_reg/jaspiw_mini_regz_vyber_hl1.asp
www.zoznamrealit.sk/sudni-znalci-stavebnictvo

F, Vyhnite sa PROFANÁCII !!!
Profanácia, iným slovom zneuctenie. Je to trochu nadnesený výraz, ale v konečnom dôsledku úplne presný. Sprofanovať nehnuteľnosť môžete hneď niekoľkými spôsobmi. Jedným je výrazné nadhodnotenie nehnuteľnosti. Ste pevne rozhodnutý, že aj napriek všetkému hore popísanému svoj byt nepredáte pod 80.000,-€ (lebo máte k nemu citovú väzbu, lebo sa budete musieť deliť s ďalšími tromi bratmi, lebo ste doň vrazili 30.000,-€,…). Začnete predávať a okrem telefonátov realitných maklérov sa nič nedeje. Skôr či neskôr budete musieť ísť s cenou aj tak dolu. Začnete zlacňovať, o 5.000,-€, o 10.000,-€, o 15.000,-€… už ste z toho nervózny. Nakoniec predáte. Ale ja vám môžem zaručiť, že pod cenu – aj tú reálnu tržnú. Prečo? Odpoveď je jasná. Predstavte si, že sa vám v obchode veľmi páčia krásne šaty, aj by ste sa v nich už videli, ale tá cena 100,-€ je predsa len moc. Obchádzate výklad, ale nevojdete dnu. Obchod začne zlacňovať na 80, 70, 50, … A vy miesto toho, aby ste sa rozbehli ku pokladni, začnete zvažovať. Keď ich mohli zlacniť až o polovicu, tak asi nebudú veľmi kvalitné. Isto tam bude nejaký háčik. Nepôjdu s cenou ešte nižšie? A vyčkávate. A nakoniec ich kúpite za 40,-€ aj keď pôvodne na začiatku by ste ich kúpili aj za tých 80,-€… Majiteľ obchodu nastavil zlú cenu šiat a ušiel mu hotový zisk 40,-€. Vy však nepredávate šaty, či TV a vaša škoda môže stúpnuť i na pár tisíc eur.

3. Tip = Dobrá prezentácia je základ!

Kým pristúpite k samotnému foteniu bytu, dobre sa naň pripravte. A teraz nemám na mysli výber kvalitného fotoaparátu. Dnes pekné fotky urobíte aj mobilom. Aby boli vaše fotky ako z katalógu:
Poupratujte – nezabudnite na špinavý riad v dreze, plný kôš, detské hračky, psí „peliešok“, vyleštite batérie v kúpeľni. Všetky veci nech majú svoje miesto – tie, čo tam nepatria, odložte, schovajte. V tomto
prípade platí, menej je viac. Odosobnite priestor – odložte magnetky z chladničky, rodinné fotografie, zbierku motýľov,… Budiš svetlo – odtiahnite závesy, žalúzie, zasvieťte všetky svetlá v miestnosti. Aj bodové
svetlá pod linkou, či osvetlenie vitrín. Fotky foťte na šírku – snažte sa zachytiť čo najviac priestoru. Pomôže aj vyfotenie z výšky (postavte sa na stoličku).

4. Tip = Investujte do vyhotovenia kvalitného videa.

Na tejto službe isto neprerobíte. V roku 2019 bude 80% obsahu vo forme videí! Prečo? Lebo video predáva a je pre kupujúcich zaujímavejšie. Ako jediné médium pôsobí súčasne na naše dva zmysly – zrak a sluch. Navyše sa zbavíte „realitných turistov“ a na obhliadku k vám prídu už len skutoční záujemcovia.

5. Tip = Prvý dojem je najdôležitejší!

Odporúčam vám inzeráty zverejniť v nedeľu večer alebo v pondelok skoro ráno. Kde môžete inzerovať zadarmo?
Bazos.sk, Bazar.sk, skupiny na FB, modrastrecha.sk, Topreality.sk

Veľa inzertných portálov je však spoplatnených a na mnohé sa ako súkromná osoba ani nedostanete.

6. Tip = Zmluvy vám vyhotoví právnik.

Pri predaji nepoužívajte zmluvy stiahnuté z internetu. Je v nich množstvo chýb a nedostatkov. Katastrálny úrad vám kvôli tomu môže úplne zastaviť váš návrh na vklad (a vy ste prišli o 66,-€ za kolky). Využite preto služby právnika, ktorý sa zaoberá katastrálnym právom. Nezabudnite na overenie podpisov. Rovnako ako notár vám ich overia aj na mestskom či obecnom úrade alebo na matrike. V týchto inštitúciách je ale overenie lacnejšie (2,-€ za jeden podpis).

7. Tip = Posledné kroky

Pri odovzdávaní nehnuteľnosti nezabudnite na odpis energií (voda, elektrina, plyn,…) a prepis nového odberateľa.

Nezabudnite:

Nový majiteľ sa stáva skutočným vlastníkom nehnuteľnosti, až keď jeho meno figuruje na liste vlastníctva!

Prajem vám veľa úspechov pri predaji vašej nehnuteľnosti.

Moja posledná rada na záver.

Zrátajte si čas a financie, ktoré predaju budete musieť venovať, množstvo práce, ktoré na vás čaká. A v neposlednom rade nemálo nástrah, ktoré idú ruka v ruke s predajom. Verte mi, že každý obchodný prípad aspoň v jednom okamihu narazí na prekážku. Je dobré mať vedľa seba skúseného odborníka, ktorý v každej chvíli vie, čo robí.

Vaša Sany