S touto otázkou sa potrápi nejeden majiteľ. Všetci chceme predať čo najlepšie. Nie všetci si však uvedomujeme, aké dôležité je správne nastaviť cenu za byt hneď na začiatku predaja. Prečo je to také dôležité, si môžete prečítať tu. Teraz si poďme povedať, čo Vám môže v tomto procese pomôcť. Máte na výber z niekoľkých alternatív.

+ znalecký posudok – môžete si ho nechať vyhotoviť súdnym znalcom. Z takýchto posudkov vychádzajú aj banky pri schvaľovaní výšky hypotekárnych úverov. Ich cena sa pohybuje v závislosti od hodnoty posudzovanej nehnuteľnosti. Môžete však počítať so 120,-€ a viac. Ich výhodou je, že sú pomerne presné. Nevýhodou môže byť práve ich cena.

+ nacenenie RK – o pomoc môžete požiadať skúseného realitného makléra, ktorý sa špecializuje na predaj v lokalite, v ktorej sa váš byt nachádza. Túto službu niektoré realitné kancelárie ponúkajú bezplatne. Výhodou makléra je, že pozná aktuálny dopyt a má svoju klientelu. Môže sa Vám stať, že okrem nacenenia nehnuteľnosti, vám následne hneď na to maklér privedie hotového kupca.

+ internet – môžete si urobiť prieskum na internete. Je to síce trochu zdĺhavejšie, ale stále zadarmo. Môžete si tak utvoriť celkom reálnu predstavu, ak váš prieskum po realitných portáloch vyhodnotíte správne. Totiž mnohí majitelia nehnuteľností robia jednu zásadnú chybu. Nájdu si síce podobné byty ako je ten ich, ale stanovia rovnakú cenu ako je tá na nete. Zabúdajú pritom na jednoduchý fakt. Položte si otázku: „Prečo ste tie byty našli ešte na internete?“ Lebo sa stále ponúkajú, ale ešte ich nik nekúpil/nepredal. Dnešná prax v realitách je taká, že „dobré“ nehnuteľnosti sa predajú tak rýchlo, že nie len že sa na internete dlho neohrejú, ale častokrát sa na net ani nedostanú. Sú predané dávno predtým.

+ kalkulačky – pri písaní tohto článku som našla na „googli“ aj niekoľko rôznych kalkulačiek na výpočet hodnoty bytov. Môžu vám poslúžiť na približné zorientovanie sa v problematike, ale nie sú veľmi presné. Líšia sa dokonca až v stovkách eur za meter štvorcový. Je to spôsobené tým, že pre svoje výpočty používajú celoslovenský priemer. A my vieme, že ten istý byt má úplne inú hodnotu na Podbrezinách v L. Mikuláši a v centre Bratislavy.

– JBP (Jedna babka povedala) – toto je variant, s ktorým sa vo svojej praxi realitnej maklérky stretávam čoraz častejšie. Argumenty typu: „ Môj kamarát kuchár mi poradil, že…“ alebo: „Môj sused predal byt pred polrokom za….“ Toto nie sú tie správne dôvody, ktorých sa pri predaji pridŕžať. Koľko nehnuteľností za svoj život predal ten kamarát? A realitný trh je veľmi dynamický. To, čo platilo pred mesiacom, môže byť dnes už úplne inak. Nezabúdajte, že chcete predať svoj starý domov. Nehnuteľnosť v hodnote niekoľko desiatok tisíc eur. Keď predáte pod cenu, zaplatí vám váš sused, či kamarát ten ušlý zisk?

Nechajte si poradiť od odborníkov. Radi to pre vás urobíme my. Kontaktujte nás ešte dnes na tel. č.: 0948 084 421.

Vaša Sany